Polska Organizacja Turystyczna na swoich stronach poleca polskie góry i ich atrakcje.
W artykułach promujących wypoczynek w górach POT stawia retoryczne pytanie "Tatry, Pieniny, Beskidy, Bieszczady w Karpatach, Karkonosze i Góry Stołowe w Sudetach oraz Góry Świętokrzyskie – kto nie zna tych łańcuchów i pasm górskich?"
Polecając piękne, malownicze, polskie góry zachęca do odkrywania ich uroków, wymienia liczne atrakcje na wszystkie pory roku: zimowe szusowanie, jesienne spacery, wiosenne wędrówki i letnie kąpiele słoneczne.
Szczegółowo wymienia i opisuje możliwe do realizacji pasje sportowe na górski aktywny wypoczynek - od całorocznych pieszych wędrówek poprzez narciarstwo zjazdowe, narciarstwo biegowe i śladowe, snowboard, skitouring zimą oraz nordic walking, bieganie, geocaching, bushcraft i survival, kolarstwo górskie, wspinaczka skałkowa, kajakarstwo górskie i rafting czy jazda konna latem.
Polska Organizacja Turystyczna zachęca też do wizyt w parkach narodowych - mamy ich w górach aż 9, są to:
- Tatrzański Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy – w województwie małopolskim,
- Bieszczadzki Park Narodowy i Magurski Park Narodowy – w województwie podkarpackim,
- Karkonoski Park Narodowy i Park Narodowy Gór Stołowych – w województwie dolnośląskim
- Świętokrzyski Park Narodowy – w województwie świętokrzyskim.
Polecane są również uzdrowiska w górach i obszarach przyległych (podgórskich). Do najważniejszych bogactw naturalnych polskich uzdrowisk w górach zaliczamy borowinę i wody lecznicze. Miejscowości uzdrowiskowe oferują nie tylko pobyty i turnusty rehabilitacyjne ale także noclegi indywidualne. Zawsze istnieje możliwość zakupienia świadczeń uzdrowiskowych w domach zdrojowych lub licznych hotelach spa w poszczególnych województwach:
- uzdrowiska dolnośląskie: Czerniawa-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Cieplice Śląskie-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Przerzeczyn-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Długopole-Zdrój, Lądek-Zdrój
- uzdrowiska śląskie: Goczałkowice-Zdrój i Ustroń
- uzdrowiska małopolskie: Rabka-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Szczawnica, Krynica-Zdrój, Żegiestów-Zdrój, Muszyna, Wysowa, Wapienne
- uzdrowiska podkarpackie: Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Polańczyk
Noclegi w klimatycznych górskich chatkach, tanie apartamenty w górach i niedrogie pensjonaty mogą być dobrą alternatywą dla pobytu w luksusowych hotelach.
Niezależnie od formy noclegu w górach czekają na nas zawsze liczne atrakcje a POT stwierdza w podsumowaniu iż "Nie ma na co czekać – czas iść w góry!"
Źródło: POT - polskie góry i ich atrakcje